Lada moment, czyli 12. czerwca obchodzimy Dzień Falafela i z tej okazji Naura zabiera Cię w orientalną podróż do kuchni Bliskiego Wschodu. Klasyczny falafel, czyli smażone kotleciki z ciecierzycy, podawane są na hummusie lub w picie z sosem na bazie tahini. Zarówno hummus, jak i chrupiące kąski z ciecierzycy podbiły serca i podniebienia Polaków w obu tych formach. Ciecierzyca, z której powstają owe smakołyki to świetne źródło białka, błonnika i cennych dla zdrowia witamin. Wszystko to spowodowało, że orientalny falafel stał się częścią naszego codziennego menu. Wykorzystując kilka dietetycznych trików możemy to danie nieco odchudzić i sprawić, że będzie jeszcze smaczniejsze. Pokażemy Ci jak chrupiący falafel nabiera lekkości w towarzystwie warzywnej sałatki, stając się idealnym wakacyjnym daniem. Cenimy też Twój czas, dlatego skorzystaliśmy z gotowych rozwiązań.
Falafel z hummusem i warzywami – czyli, lekki, sycący, a jednocześnie szybki i zdrowy posiłek!
Składniki potrzebne do przygotowania dania dla 2 osób:
- 1 puszka ciecierzycy Naura
- 1 cebula drobno posiekana
- 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
- przyprawy: 1 łyżeczka mielonej kolendry, 1 łyżeczka kuminu, 1 łyżeczka soli, a także szczypta cynamonu, gałki muszkatołowej i ostrej papryki
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- olej rzepakowy do smażenia
- 1 słoiczek hummusu marchewkowego z wędzoną papryką Naura
- 2 wypełnione po brzegi miseczki sezonowych warzyw, które lubisz najbardziej
Wykonanie:
- Ciecierzycę odsącz z zalewy i dodaj do niej drobno posiekaną cebulkę, czosnek, pietruszkę oraz przyprawy. Uformuj z masy kuleczki i smaż na odrobinie oleju rzepakowego, aż kotleciki pięknie się zrumienią.
- W dużej miseczce rozłóż ulubione warzywa i ułóż na nich kotleciki. Obok wyłóż hummus i zajadaj z apetytem!
Dietetyk podpowiada, co zrobić żeby popularny w ostatnim czasie falafel był zdrowszy!
- Zrezygnuj z bułki lub pity, wystarczająco dużo energii dostarczy Ci ciecierzyca. Pieczywo okaże się tylko nadprogramową porcją węglowodanów, a tym samym kalorii.
- Dodaj do naszego klasyka warzywa, najlepiej coś zielonego, np. szpinak, rzymską sałatę lub kolejną dawkę roślinnego białka – zielony groszek, który świetnie łączy się z hummusem. Nie zapomnij też o innych kolorach i dorzuć pomidory, paprykę lub sezonową młodą marchewkę.
- Zrezygnuj z sosu na bazie majonezu lub śmietany, zamiast tego wykorzystaj hummus, lub jogurt, który również doskonale komponuje się z daniami kuchni orientalnej.
0 komentarzy